D38999/26MJ29SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
29
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Silver
Published :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
Shell Size, MIL :
J
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mixed Contacts :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
E
Contact Style :
Socket
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26MJ29SE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MJ29SE Overview
D38999/26MJ29SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER