D38999/26MJ29SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
29
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
E
Contact Style :
Socket
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
29
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Material :
Composite
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/26MJ29SE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MJ29SE Overview
D38999/26MJ29SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER