D38999/26MJ29SE
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29SE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Socket
Backshell Type :
Solid
Color :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
29
DIN Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
E
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mount :
Free Hanging
Total Number of Contacts :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
JESD-609 Code :
e4
Body Plating :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/26MJ29SE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MJ29SE Overview
D38999/26MJ29SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER