D38999/26MJ29SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29SD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
Number of Positions :
29
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
29
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aviation, Marine, Military
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
J
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Style :
Socket
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
Published :
Datasheets
D38999/26MJ29SD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29SD Overview
D38999/26MJ29SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER