D38999/26MJ29SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Total Number of Contacts :
29
HTS Code :
Empty Shell :
No
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
J
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Published :
2006
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Shell Material :
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
Filter Feature :
Mount :
Cable, Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
D
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
29
Shell Size - Insert :
25-29
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Style :
Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26MJ29SD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29SD Overview
D38999/26MJ29SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER