D38999/26MJ29SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
29
Shell Size, MIL :
J
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Color :
Silver
Mount :
Cable, Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
D
IEC Conformance :
Published :
2006
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Composite
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
MIL Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Socket
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shell Size - Insert :
25-29
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
29
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/26MJ29SD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29SD Overview
D38999/26MJ29SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER