D38999/26MJ29SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
C
Ratings :
Environment Resistant
Contact Style :
Socket
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
29
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Contact Size :
16
Contact Quantities :
29
Mixed Contacts :
Filter Feature :
HTS Code :
Pbfree Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Cable, Free Hanging
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/26MJ29SC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29SC Overview
D38999/26MJ29SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER