D38999/26MJ29SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29SC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Contact Quantities :
29
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
29
Mixed Contacts :
Contact Size :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Style :
Socket
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
FEMALE
Shell Size, MIL :
J
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
JESD-609 Code :
e4
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
C
Number of Positions :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26MJ29SC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29SC Overview
D38999/26MJ29SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER