D38999/26MJ29SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
J
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Published :
Number of Positions :
29
Contact Style :
Socket
Pbfree Code :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
C
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Quantities :
29
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Contact Size :
16
DIN Conformance :
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
D38999/26MJ29SC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29SC Overview
D38999/26MJ29SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER