D38999/26MJ29SC
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
37
In Stock :
37
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Size :
16
Shell Size, MIL :
J
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Cable, Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
ECCN Code :
EAR99
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Socket
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Composite
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Quantities :
29
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
29
Shell Size - Insert :
25-29
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2006
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
Datasheets
D38999/26MJ29SC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29SC Overview
D38999/26MJ29SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER