D38999/26MJ29SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Number of Positions :
29
Pbfree Code :
No
Color :
Silver
Empty Shell :
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Quantities :
29
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Socket
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Composite
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Datasheets
D38999/26MJ29SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MJ29SB Overview
D38999/26MJ29SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER