D38999/26MJ29SB
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Socket
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Quantities :
29
Gender :
FEMALE
No
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Composite
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
yes
Contact Size :
16
Pbfree Code :
Body Material :
Aluminium
29
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
B
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Filter Feature :
Mixed Contacts :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Type :
Solid
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/26MJ29SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MJ29SB Overview
D38999/26MJ29SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER