D38999/26MJ29SA-LC
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Plastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
A
Housing Color :
Silver
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
29
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
29
Feature :
Coupling Nut
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Male
Body Plating :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/26MJ29SA-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MJ29SA-LC Overview
D38999/26MJ29SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MJ29SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MJ29SA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT