D38999/26MJ29SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SA-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 29POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
DIN Conformance :
No
Published :
Gender :
Male
Filter Feature :
No
Contact Size :
16
Orientation :
A
Body Plating :
Electroless Nickel
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
29
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
J
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
29
Empty Shell :
yes
Feature :
Coupling Nut
IEC Conformance :
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MJ29SA-LC Overview
D38999/26MJ29SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MJ29SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MJ29SA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT