D38999/26MJ29SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 SKT PLUG
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-29
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
29
Published :
2006
Mount :
Free Hanging
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Composite
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plating :
Electroless Nickel
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Orientation :
A
Shell Finish :
Electroless Nickel
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
29
Packaging :
Bulk
Current Rating :
13A
Contact Style :
Socket
Feature :
Coupling Nut
Empty Shell :
yes
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
J
Datasheets
D38999/26MJ29SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ29SA Overview
D38999/26MJ29SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER