D38999/26MJ29SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
Body Material :
Aluminium
Reach Compliance Code :
Unknown
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
29
Number of Positions :
29
Published :
2006
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Empty Shell :
yes
Contact Style :
Socket
Current Rating :
13A
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
FEMALE
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26MJ29SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded