D38999/26MJ29SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
29
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
29
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
J
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
25-29
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Gender :
FEMALE
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Free Hanging
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Silver
Current Rating :
13A
Mixed Contacts :
Published :
2006
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/26MJ29SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ29SA Overview
D38999/26MJ29SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER