D38999/26MJ29SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2006
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
25-29
Shell Finish :
Electroless Nickel
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Composite
DIN Conformance :
Contact Style :
Socket
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Number of Positions :
29
Plating :
Electroless Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
29
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Current Rating :
13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/26MJ29SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ29SA Overview
D38999/26MJ29SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER