D38999/26MJ29SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29SA
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2006
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
13A
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Style :
Socket
Number of Positions :
29
Total Number of Contacts :
29
JESD-609 Code :
e4
Plating :
Electroless Nickel
Backshell Type :
Solid
Contact Gender :
FEMALE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
HTS Code :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/26MJ29SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ29SA Overview
D38999/26MJ29SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER