D38999/26MJ29PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Composite
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
16
Contact Quantities :
29
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Feature :
Coupling Nut
Contact Style :
Pin
Length :
31.34mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Plating :
Electroless Nickel
Radiation Hardening :
Number of Positions :
29
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Current Rating :
13A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Cable, Free Hanging
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/26MJ29PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ29PN Overview
D38999/26MJ29PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER