D38999/26MJ29PN
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29PN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Cable, Free Hanging
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
29
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
Shell Material :
Composite
Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Gender :
Male
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
Contact Size :
16
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Plating :
Electroless Nickel
Current Rating :
13A
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
Contact Quantities :
29
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
Length :
31.34mm
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
IEC Conformance :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/26MJ29PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ29PN Overview
D38999/26MJ29PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER