D38999/26MJ29PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
No
Contact Style :
Pin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
31.34mm
Orientation :
N (Normal)
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
29
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
16
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Radiation Hardening :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
Shell Material :
Composite
Total Number of Contacts :
29
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Quantities :
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Plating :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
Male
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26MJ29PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ29PN Overview
D38999/26MJ29PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER