D38999/26MJ29PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Contact Size :
16
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Gender :
Male
DIN Conformance :
No
Current Rating :
13A
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Plating :
Electroless Nickel
Contact Quantities :
29
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
No
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
29
IEC Conformance :
Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Cable, Free Hanging
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
J
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Pin
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
Pbfree Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Radiation Hardening :
Shell Material :
Composite
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
31.34mm
Datasheets
D38999/26MJ29PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded