D38999/26MJ29PE
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29PE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Body Plating :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Pin
Shell Size, MIL :
J
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
29
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Orientation :
E
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
29
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Gender :
Male
Datasheets
D38999/26MJ29PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MJ29PE Overview
D38999/26MJ29PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER