D38999/26MJ29PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
No
Number of Positions :
29
Contact Style :
Pin
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
J
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
29
Orientation :
E
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
D38999/26MJ29PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MJ29PE Overview
D38999/26MJ29PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER