D38999/26MJ29PD
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29PD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
D
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Composite
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
Number of Positions :
29
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Published :
Shell Size, MIL :
J
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Cable, Free Hanging
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Style :
Pin
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
29
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26MJ29PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29PD Overview
D38999/26MJ29PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER