D38999/26MJ29PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Pin
Factory Lead Time :
15 Weeks
Gender :
Male
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
D
Published :
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
29
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
29
Applications :
Aviation, Marine, Military
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Mount :
Cable, Free Hanging
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Color :
Silver
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Pbfree Code :
Empty Shell :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
D38999/26MJ29PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29PD Overview
D38999/26MJ29PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER