D38999/26MJ29PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
29
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
29
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Contact Style :
Pin
Orientation :
D
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Male
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
J
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Cable, Free Hanging
Datasheets
D38999/26MJ29PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29PD Overview
D38999/26MJ29PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER