D38999/26MJ29PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mount :
Cable, Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
29
Factory Lead Time :
15 Weeks
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Published :
2006
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Style :
Pin
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
No
Gender :
Male
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
J
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
29
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26MJ29PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29PD Overview
D38999/26MJ29PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER