D38999/26MJ29PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29PC
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Cable, Free Hanging
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
No
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
29
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
25-29
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2006
Shell Material :
Composite
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Pin
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
29
Shell Finish :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/26MJ29PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29PC Overview
D38999/26MJ29PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER