D38999/26MJ29PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
Orientation :
C
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
29
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
J
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
Environment Resistant
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2006
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
No
Total Number of Contacts :
29
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Mount :
Cable, Free Hanging
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
25-29
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/26MJ29PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29PC Overview
D38999/26MJ29PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER