D38999/26MJ29PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 PIN PLUG
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Male Pins
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Published :
2006
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
29
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Mount :
Cable, Free Hanging
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
29
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
25-29
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
J
Contact Style :
Pin
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/26MJ29PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29PC Overview
D38999/26MJ29PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER