D38999/26MJ29PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
25-29
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
29
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
29
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Male
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size, MIL :
J
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Composite
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Cable, Free Hanging
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26MJ29PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29PC Overview
D38999/26MJ29PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER