D38999/26MJ29PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Shell Size, MIL :
J
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
No
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Material :
Composite
Total Number of Contacts :
29
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
29
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Current Rating :
13A
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/26MJ29PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded