D38999/26MJ29PB
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29PB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
29
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
Composite
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Total Number of Contacts :
29
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/26MJ29PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MJ29PB Overview
D38999/26MJ29PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER