D38999/26MJ29PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
29
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
IEC Conformance :
Shell Finish :
Nickel
Total Number of Contacts :
29
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Composite
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Coupling Nut
Current Rating :
13A
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/26MJ29PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MJ29PB Overview
D38999/26MJ29PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER