D38999/26MJ29PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Length :
31.34mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Composite
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
29
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
No
Color :
Silver
Orientation :
A
Filter Feature :
Contact Quantities :
29
Empty Shell :
Plating :
Electroless Nickel
HTS Code :
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Plug, Male Pins
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Cable, Free Hanging
Number of Positions :
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Contact Size :
16
Current Rating :
13A
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Pin
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Gender :
Male
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/26MJ29PA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ29PA Overview
D38999/26MJ29PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER