D38999/26MJ29PA
Mfr.Part #
D38999/26MJ29PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Quantities :
29
Termination :
29
Filter Feature :
No
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Composite
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Feature :
Coupling Nut
Published :
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Style :
Pin
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Gender :
Male
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Length :
31.34mm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Silver
Contact Size :
16
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating :
13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26MJ29PA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ29PA Overview
D38999/26MJ29PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER