D38999/26MJ29JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Plating :
Electroless Nickel
Mount :
Free Hanging
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
J
Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug, Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
29
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Composite
Pbfree Code :
No
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Published :
2001
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
25-29
Length :
31.34mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
29
Orientation :
N (Normal)
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26MJ29JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ29JN Overview
D38999/26MJ29JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29JN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER