D38999/26MJ29JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
29
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
25-29
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Length :
31.34mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Mount :
Free Hanging
Published :
2001
Number of Positions :
29
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Plating :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26MJ29JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ29JN Overview
D38999/26MJ29JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29JN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER