D38999/26MJ29JN
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29JN
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plating :
Electroless Nickel
Gender :
Male
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Length :
31.34mm
Total Number of Contacts :
29
Filter Feature :
No
J
Pbfree Code :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
2001
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/26MJ29JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ29JN Overview
D38999/26MJ29JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29JN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER