D38999/26MJ29JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Gender :
Male
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
29
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
2001
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
29
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Composite
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-29
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Filter Feature :
Pbfree Code :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Length :
31.34mm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
J
Datasheets
D38999/26MJ29JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded