D38999/26MJ29JD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 29POS INLINE
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
29
Shell Size - Insert :
25-29
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
29
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
D
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
J
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MJ29JD-LC Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.The device is equipped with 29 pins.
D38999/26MJ29JD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29JD-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT