D38999/26MJ29JD
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Reach Compliance Code :
not_compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
D
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
13A
Feature :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26MJ29JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29JD Overview
D38999/26MJ29JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER