D38999/26MJ29JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
29
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
13A
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Nickel
Total Number of Contacts :
29
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Orientation :
D
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Pbfree Code :
yes
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
D38999/26MJ29JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29JD Overview
D38999/26MJ29JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER