D38999/26MJ29JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29JD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
29
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
J
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
29
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Coupling Nut
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26MJ29JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29JD Overview
D38999/26MJ29JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER