D38999/26MJ29JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
25-29
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
29
Shell Size, MIL :
J
Shell Material :
Composite
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating (Amps) :
13A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Feature :
Coupling Nut
Filter Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
29
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
D
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26MJ29JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29JD Overview
D38999/26MJ29JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER