D38999/26MJ29JC
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29JC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Empty Shell :
No
Pbfree Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut
Current Rating (Amps) :
13A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
yes
Backshell Type :
Solid
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/26MJ29JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29JC Overview
D38999/26MJ29JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER