D38999/26MJ29JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Coupling Nut
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Total Number of Contacts :
29
Number of Positions :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
C
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
13A
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Shell Material :
Composite
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/26MJ29JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29JC Overview
D38999/26MJ29JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER