D38999/26MJ29JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Composite
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
25-29
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
29
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
yes
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
C
Number of Positions :
29
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26MJ29JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29JC Overview
D38999/26MJ29JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER